Code Center شرایط انتخاب و انتصاب مدیران مدارس در سال 1403-1402 :: برنامه سالانه و تقویم اجرایی

برنامه سالانه و تقویم اجرایی

دانلود برنامه سالانه و تقویم اجرایی
مشخصات بلاگ

دانلود برنامه سالانه و تقویم اجرایی

جمعه, ۱۹ فروردين ۱۴۰۱، ۰۷:۲۴ ب.ظ

شرایط انتخاب و انتصاب مدیران مدارس در سال 1403-1402

شرایط انتخاب و انتصاب مدیران مدارس در سال 1403-1402

✅در زمان انتصاب فرد به عنوان مدیر مدرسه، لازم است از خدمت سنواتی وی تا پایان شهریور ماه سال تحصیلی جاری، حداقل 4 سال تا بازنشستگی باقی مانده باشد.(دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس حداکثر 26 سال تمام و فوق لیسانس و دکتری حداکثر 31 سال تمام)

 

✅امتیاز ارزیابی عملکرد در سال ماقبل آخر و سال آخر منتهی به اعلام داوطلبی باید عددی بین 85 تا 100 باشد.

✅داوطلبانی که در سنوات قبل فرایند انتخاب را با موفقیت گذرانده باشند و از شرایط سنواتی برخوردار باشند در سال جدید نیازی به شرکت در فرایند انتخاب ندارند و مجموع امتیاز ثبت شده آنان با مجموع امتیاز داوطلبان سال جدید مقایسه می شود و در فرایند انتصاب قرار می گیرند.در صورتی که داوطلب دارای امتیاز از سنوات قبل در فرایند انتخاب سال جاری شرکت کند مجموع امتیازات سال جاری ملاک انتصاب قرار گیرد

آیین نامه انتصاب و انتخاب مدیران مدارس 1403- 1402

ایین نامه اجرایی انتخاب و انتصاب مدیران مدارس در سال 1402- 1403که از سال 95 در کمیسیون مدیریت آموزشی شورای عالی آموزش و پرورش مورد بحث قرار گرفته بود، در تیرماه 1400 به جامع‌ترین نسخه خود رسید و مواردی چون ارزیابی توانمندی حرفه‌ای متقاضیان، لزوم داشتن «سابقه معاونت» در دوره تحصیلی مورد نظر برای احراز پسُت مدیریت و سابقه معلمی برای احراز پست معاونت در راستای "جانشین‌پروری"، و تعریف دو عنوان "مدیر آموزگار" و "معاون دبیر"، برای اولین بار در آن مطرح شد.

شرایط انتصاب مدیران مدارس

در شرایط انتصاب مدیران مدارس در آیین نامه اجرایی انتصاب مدیران مدارس، 3 راه کلی برای تعیین شایستگی صلاحیت متقاضیان کسب صندلی مدیریت مدارس وجود دارد که در ادامه به تفصیل بررسی خواهیم کرد:

  1. صلاحیت‌های عمومی
  2. صلاحیت‌های تخصصی
  3. صلاحیت‌های حرفه‌ای

دستورالعمل انتخاب و انتصاب مدیران مدارس | صلاحیت عمومی و تخصصی

در بخش الف ماده 3 آیین نامه اجرایی انتصاب مدیران مدارس در توضیح شرایط عمومی، علاوه بر شرایط همگانی انتصاب افراد در هر پست دولتی، شرایطی مثل تاهل، برخورداری از توانایی جسمانی لازم برای حسن انجام وظایف و داشتن روحیه مشارکت‌جویی و اعتماد به نفس نیز از دستورالعمل‌های لازم برای بررسی صلاحیت عمومی متقاضیان در نظر گرفته شده است.

در بند ب ماده 3 ایین نامه اجرایی انتصاب مدیران مدارس نیز، موارد لازم برای صلاحیت‌های تخصصی متقاضیان معرفی و رشته و مدرک تحصیلی، سابقه کاری، سنوات خدمت، نوع استخدام آ‌ن‌ها و بررسی تناسب مدرک و سابقه تحصیلی با نوع مدرسه و تعداد دانش‌آموزان، بررسی شده است.

تفاوت آیین نامه انتصاب مدیران 1401 - 1402 با ایین‌نامه های قبلی | صلاحیت حرفه‌ای

تمایز بزرگ آیین نامه جدید انتصاب مدیران مدارس با آیین‌نامه‌های قبلی تعریف ابزارهایی برای سنجش صلاحیت حرفه‌ای مدیران مدارس است، تا پیش از این سنجش صلاحیت‌ها فقط در دو حوزه عمومی و تخصصی انجام می‌شد ولی در این آیین نامه که تمام مصوبات و دستورالعمل‌های مغایر را لغو و بلااثر می‌کند، مواردی چون آشنایی با نرم‌افزارها و یک زبان خارجی نیز جز شرایط لازم برای تصدی پست مدیریت است.

فاکتورهای سنجش "صلاحیت حرفه‌ای عبارتند از:

1. اخلاق حرفه‌ای (مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی، رعایت حرمت و کرامت مخاطبان و ذی‌نفعان وغیره)

2. دانش حرفه‌ای (آشنایی با اسناد بالادستی و تحولی، آشنایی با مراجع سیاست‌گذار و قانون‌گذار در زمینه آموزش‌وپرورش، آشنایی با مهارت‌های IT و یک زبان‌خارجی و غیره)

3. توانمندی‌ها و مهارت‌ها (توانایی بکارگیری و توسعه فناوری‌های نوین، توانایی ارتقای مستمر خود و کارکنان، توانایی خلق فرصت‌های آموزشی‌تربیتی، مهارت استفاده از سامانه‌های موردنیاز و غیره)

شرط سنی مدیران مدارس

در آیین نامه اجرایی انتصاب مدیران مدارس شرط سنی مدیران مدارس مطرح نبوده و سنجش صلاحیت‌های تخصصی با توجه به سوابق آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. مثلا در زمان انتصاب مدیران و معاونان، داشتن حداقل ۴ سال از سنوات خدمتی فرد تا بازنشستگی الزامی است.

انتصاب متقاضیان در پست مدیریت مرکز آموزشی تربیتی نیز به مدرک‌تحصیلی کارشناسی و ۵ سال سابقه تجربی، در پست‌های مدیرآموزگار یا معاون دبیر به مدرک‌تحصیلی کارشناسی و ۳ سال سابقه تجربی و در پست‌های معلمی به مدرک تحصیلی کارشناسی و حداقل 5 سال سابقه تجربی احتیاج دارد.

دستورالعمل کمیته انتصابات

کمیته انتصابات که متشکل از افراد زیر است، با هدف بررسی و تایید شایستگی‌های داوطلبان با استفاده از روش‌های مختلفی چون آزمون، مصاحبه و غیره، بررسی برنامه‌های داوطلبان، بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص انتخاب، انتصاب، ابقا، جابجایی و برکناری مشمولان، اعطای مجوز در موارد خاص، برنامه‌ریزی برای اجرای سازوکارهای شناسایی، نگهداشت و توانمندسازی مدیران و معاونان، بررسی گزارش نتایج ارزیابی عملکرد مدیران و معاونان و تهیه و ارایه گزارش‌ها و نتایج بررسی‌ها و پیگیری مصوبات تشکیل شده است:

1. مدیر آموزش‌وپرورش منطقه (رئیس کمیته)

2. معاونان آموزشی، پرورشی و برنامه‌ریزی

3. مسئول ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات

4. مسئول امور اداری (دبیرکمیته)

5. مسئولان آموزشی‌تربیتی دوره تحصیلی مربوط (به‌تناسب نوع مدرسه)

6 و 7. دو نفر صاحب‌نظر در حوزه مدیریت، به‌ویژه مدیریت آموزشی برای هریک از مناطق، با معرفی دانشگاه فرهنگیان و به انتخاب شورای معاونان منطقه

8 و 9. دو نفر از مدیران دوره‌های تحصیلی، به انتخاب مدیران مدارس

شرایط تمدید دوره مدیریت در آیین نامه انتصاب مدیران مدارس

بررسی گزارش نتایج ارزیابی عملکرد مدیران و معاونان نشان می‌دهد که افراد برای تمدید مدیریت خود لازم دارند که حداقل 85 درصد از امتیاز ارزشیابی سالانه در دو سال منتهی به انتصاب یا دوره چهارساله خدمت خود را کسب کرده باشند تا اطمینان حاصل شود که شایستگی لازم برای تصدی پست مدیریت مدارس را دارند.

 

سوالات متداول آیین نامه اجرایی انتخاب و انتصاب مدیران

✔️آیا یک مدیر می‌تواند در دو جا مدیر باشد؟

✔️صدور ابلاغ مدیریت همزمان برای یک نفر، در دو مدرسه یا مرکز آموزشی‌تربیتی، ممنوع است. در مناطقی که برای پست مدیریت در دو نوبت یک مدرسه با کمبود نیروی‌انسانی مواجهند با رعایت مصلحت دانش‌آموزان و آنچه که شرایط مدرسه ایجاب می‌نماید، با اخذ مجوز از کمیته ذی‌ربط، صدور ابلاغ هر دو نوبت برای یک نفر در پست مدیریت، بلامانع خواهد بود.

✔️تکلیف مصوبات قبلی در زمینه پذیرش مدیران مدارس چه می‌شود؟

✔️با تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه، تمام مصوبات و دستورالعمل‌های مغایر، لغو و بلااثر می‌شود.

✔️برای شرکت در آزمون انتخاب مدیران مدارس چه کاری باید انجام داد؟

✔️مشاوران مشاورگروپ آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه آیین نامه انتصاب مدیران مدارس هستند، برای ارتباط با ما می‌توانید از ساعت 8 صبح تا 12 شب با شماره تلفن ثابت خود بدون پیش‌شماره با شماره 9099071613 تماس حاصل نموده، و یا از بسته‌های تخفیف ما استفاده کنید.

نمونه سوالات ضمن خدمت طرح انتصاب مدیران مدارس 1403-1402 مجموعه بسیار کامل سوالات و منابع آزمون ضمن خدمت انتصاب مدیران در مجموع حاوی بیش از ۸۰۰ نمونه سوال ضمن خدمت انتصاب مدیران مدارس و سوالات آزمون واقعی برگزار شده 

کلمات کلیدی : دانلود نمونه سوال آزمون انتخاب و انتصاب مدیران مدارس، سوالات آزمون انتخاب و انتصاب مدیران مدارس، فایل سوالات آزمون انتخاب و انتصاب مدیران مدارس دانلود رایگان نمونه سوالات انتصاب مدیران مدارس  . دانلود رایگان نمونه سوالات آزمون انتخاب و انتصاب مدیران مدارس . نمونه سوال انتصاب مدیران مدارس رایگان

دانلود فایل

پکیج سوالات انتصاب مدیران مدارس سال 1402 از اینجا دانلود گردد

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱/۰۱/۱۹
برنامه سالانه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی